Stora Hälsingegårdarsstafetten 2016lö 2016-08-06 16:00
Resultatskapad av OS2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl   Startnr Namn                      Lag                                  Tid 


Mix  (17)          Sträcka  1     

    1        13 Evelina Rask              Alfta Handboll                     15:49 
    2        19 Ella Ollonen              IF Mantra Sport                    16:39 
    3        15 Thomas Eriksson           Nefab 1                            18:02 
    4        14 Magnus Godin              Edsbyns SK                         18:20 
    5        17 Peter Mårtensson          Edsbyns IF Friidrott Lag 2         18:28 
    6         5 Örjan Sjöholm             Team Kolbulle                      19:09 
    7         1 Sofie Mattes              Team Mattes                        19:15 
    8        11 Jennie Abrahamsson        Alu Partner                        19:17 
    9         9 Jennie Blomberg           Run Machine                        20:01 
   10        16 Per Backa                 4 x Backa + 1 Hultengren           20:20 
   11        18 Malin Svedberg            Sist men inte minst                21:04 
   12         8 Linn Hansson              Svenska Fönster 4                  21:15 
   13        10 Jonas Buskenström         Bollnäs CK 1                       22:26 
   14         7 Lina Nordstrand           Svenska Fönster 3                  22:42 
   15        12 Annica Persson            Team Mattespellas                  22:47 
   16         3 Josefin Nygren            Garnbutiken Kilafors               22:58 
   17         2 Ida Thornberg             Team Eric Berglund                 24:44 



Mix  (17)          Sträcka  2     

    1        19 Malin Andersson           IF Mantra Sport                    17:13 
    2         3 Malin Nordin              Garnbutiken Kilafors               18:18 
    3        17 Jon Kvarmans              Edsbyns IF Friidrott Lag 2         18:38 
    4        14 Linda Hasselqvist         Edsbyns SK                         18:59 
    5        13 Anna Jonasson             Alfta Handboll                     19:00 
    6         5 Peter Hedin               Team Kolbulle                      19:52 
    7        16 Maria Hultengren          4 x Backa + 1 Hultengren           20:32 
    8        12 Berit Godin Hansson       Team Mattespellas                  21:09 
    9         1 Jennie Mattes             Team Mattes                        21:38 
   10         9 Martina Widarsson         Run Machine                        21:45 
   11         7 Lina Bylund               Svenska Fönster 3                  22:01 
   12        15 William Rosenqvist        Nefab 1                            23:16 
   13         8 Ann Olsson                Svenska Fönster 4                  23:29 
   14         2 Eric Berglund             Team Eric Berglund                 23:39 
   15        18 Jeanette Lundin           Sist men inte minst                24:03 
   16        10 Linda-Mari Larsson        Bollnäs CK 1                       24:24 
   17        11 Sofie Häll                Alu Partner                        26:39 



Mix  (17)          Sträcka  3     

    1        19 Thomas Stevens            IF Mantra Sport                    33:45 
    2        16 Joel Backa                4 x Backa + 1 Hultengren           36:33 
    3         3 Tomas Nygren              Garnbutiken Kilafors               40:16 
    4        13 Per Eklund                Alfta Handboll                     41:58 
    5        12 Jonas Elfstrand           Team Mattespellas                  43:26 
    6         7 Anders Olsson             Svenska Fönster 3                  43:30 
    7         9 Ulf Pettersson            Run Machine                        43:42 
    8        14 Tomas Persson             Edsbyns SK                         43:46 
    9         8 Niklas Olsson             Svenska Fönster 4                  44:07 
   10        17 Toivo Ollonen             Edsbyns IF Friidrott Lag 2         45:22 
   11        10 Christine Rydbäck         Bollnäs CK 1                       46:02 
   12         1 Patrik Mattes             Team Mattes                        47:21 
   13         2 Peter Thornberg           Team Eric Berglund                 47:26 
   14        15 Maria Bäckström           Nefab 1                            50:23 
   15        11 Niklas Söder              Alu Partner                        50:35 
   16        18 Anders Wikström           Sist men inte minst                51:47 
   17         5 Anna-Karin Sjöholm        Team Kolbulle                      51:55 



Mix  (17)          Sträcka  4     

    1         1 Martin Mattes             Team Mattes                        17:41 
    2         3 Kenneth Johansson         Garnbutiken Kilafors               17:56 
    3        13 Åke Rask                  Alfta Handboll                     18:30 
    4        12 Fredrik Brusen            Team Mattespellas                  18:35 
    5        19 Steffen Weckner           IF Mantra Sport                    18:51 
    6         8 Reino Unosson             Svenska Fönster 4                  19:00 
    7        16 Nina Backa                4 x Backa + 1 Hultengren           19:17 
    8         2 Katarina Eriksson         Team Eric Berglund                 20:07 
    9         5 Maja Olsson               Team Kolbulle                      20:15 
   10         7 Oscar Emman               Svenska Fönster 3                  20:26 
   11        17 Malin Lindberg            Edsbyns IF Friidrott Lag 2         20:27 
   12         9 Hasse Widarsson           Run Machine                        20:40 
   13        14 Eva Woxlin                Edsbyns SK                         22:03 
   14        15 Sussie Rosenqvist         Nefab 1                            22:47 
   15        10 Anders Larsson            Bollnäs CK 1                       25:17 
   16        18 Annika Wikström           Sist men inte minst                26:30 
   17        11 Josefin Hillström         Alu Partner                        27:12 



Mix  (17)          Sträcka  5     

    1        19 Fredrik Swahn             IF Mantra Sport                    25:52 
    2        16 David Backa               4 x Backa + 1 Hultengren           29:09 
    3        13 Patrik Nyhem              Alfta Handboll                     32:06 
    4        18 Tomas Jonsson             Sist men inte minst                33:59 
    5        12 Robert Engberg            Team Mattespellas                  34:48 
    6        11 Johan Persson             Alu Partner                        34:59 
    7        17 Hanna Eding               Edsbyns IF Friidrott Lag 2         35:32 
    8         3 Tobias Westling           Garnbutiken Kilafors               35:44 
    9        14 Robert Ladänges           Edsbyns SK                         35:48 
   10         2 Jonas Kvanman             Team Eric Berglund                 37:21 
   11         8 Urban Sigfridsson         Svenska Fönster 4                  38:03 
   12         1 Per-Erik Mattes           Team Mattes                        39:01 
   13         7 Ola Domanders             Svenska Fönster 3                  39:51 
   14        15 Hans-Erik Strömberg       Nefab 1                            40:02 
   15        10 Leif Berglund             Bollnäs CK 1                       42:40 
   16         9 Reidun Lindh              Run Machine                        43:29 
   17         5 Martina Bylund            Team Kolbulle                      43:47 



Herrar  (18)       Sträcka  1     

    1       127 Espoir Rushimisha         Alfta United                       14:07 
    2       124 Christian Olars           LK Gränslöst                       14:10 
    3       115 Johan Åkesson             Edsbyns IF Friidrott               14:25 
    4       126 Miroslaw Znicinski        Stream Flower                      15:49 
    5       117 Robert Zerrmarjan         "Morsans Grabbar"                  16:24 
    6       101 Kenneth Svedlund          Vallsta SK Herr 1                  16:33 
    7       120 Marcus Jonsson            Larssons FC                        16:34 
    8       122 Peter Karsbo              Alfta-Ösa OK Team Herrar           16:36 
    9       111 Pär Olofsson              Rehns BK                           17:33 
   10       113 Johan Brodin              Kommunhuset                        17:35 
   11       107 Emil Claar                Svenska Fönster 7                  17:48 
   12       112 Fredrik Nilsson           Bollnäs CK 2                       17:51 
   13       108 Johannes Wahlen           Svenska Fönster Fotboll            18:06 
   14       114 Sven Hedberg              Nefab 2                            18:10 
   15       102 Kalle Söråker             Vallsta SK Herr 2                  18:47 
   16       125 Henrik Runds              Drivex                             19:41 
   17       109 Stina Falk                Svenska Fönster 8                  22:30 
   18       121 Malte Edvardsson          Julruscharna                       22:53 



Herrar  (18)       Sträcka  2     

    1       124 Patrik Nilvér             LK Gränslöst                       13:58 
    2       127 Farhan Mohammed           Alfta United                       14:41 
    3       115 Markus Lindberg           Edsbyns IF Friidrott               15:36 
    4       111 Henrik Fröjd              Rehns BK                           16:12 
    5       121 Alexander Nyström         Julruscharna                       16:54 
    6       102 Said Hassan               Vallsta SK Herr 2                  16:58 
    7       120 Joakim Larsson            Larssons FC                        17:50 
    8       101 Per-Åke Strömberg         Vallsta SK Herr 1                  17:52 
    9       108 Emil Svedberg             Svenska Fönster Fotboll            18:01 
   10       126 Petras Kawalauskas        Stream Flower                      18:05 
   11       107 Krister Larsson           Svenska Fönster 7                  19:03 
   12       117 Luel Bereke               "Morsans Grabbar"                  19:58 
   13       125 Alfred Gunnarsson         Drivex                             20:02 
   14       112 Johan Strandberg          Bollnäs CK 2                       21:00 
   15       113 Jenny Stenälw             Kommunhuset                        21:02 
   16       109 Daniel Hanning            Svenska Fönster 8                  21:49 
   17       122 Adrian Hansson Bånga      Alfta-Ösa OK Team Herrar           22:12 
   18       114 Börje Knutsson            Nefab 2                            23:01 



Herrar  (18)       Sträcka  3     

    1       115 Mikael Lindberg           Edsbyns IF Friidrott               33:54 
    2       124 Stefan Olars              LK Gränslöst                       34:24 
    3       111 Anders Johansson          Rehns BK                           35:25 
    4       108 Daniel Almqvist           Svenska Fönster Fotboll            37:35 
    5       117 Jonas Haile               "Morsans Grabbar"                  38:56 
    6       101 Claes Jonsson             Vallsta SK Herr 1                  40:57 
    7       120 Andreas Persson           Larssons FC                        41:00 
    8       127 Yakub Dinay Kerar         Alfta United                       41:05 
    9       102 Per Gustavsson            Vallsta SK Herr 2                  42:33 
   10       126 Edward Znicinski          Stream Flower                      43:46 
   11       125 Per Baggström             Drivex                             45:06 
   12       121 Mats Edvinsson            Julruscharna                       45:54 
   13       113 Kristoffer Baas           Kommunhuset                        46:10 
   14       114 Erik Olsson               Nefab 2                            46:28 
   15       122 Stefan Hedlund            Alfta-Ösa OK Team Herrar           47:50 
   16       112 Stig Rask                 Bollnäs CK 2                       48:13 
   17       109 Niklas Hanning            Svenska Fönster 8                  53:42 
   18       107 Henrik Davidsson          Svenska Fönster 7                  54:55 



Herrar  (18)       Sträcka  4     

    1       111 Charlie Stolt             Rehns BK                           15:03 
    2       124 Eric Segelberg            LK Gränslöst                       15:05 
    3       127 Ayub Dinay Kerar          Alfta United                       15:25 
    4       115 Mats Mattes               Edsbyns IF Friidrott               16:04 
    5       120 Martin Davidsson          Larssons FC                        16:59 
    6       108 Oskar Lindsmyr            Svenska Fönster Fotboll            17:32 
    7       126 Piotras Ignatavicius      Stream Flower                      19:08 
    8       113 Mikael Bomark             Kommunhuset                        19:10 
    9       112 Andreas Björklund         Bollnäs CK 2                       19:11 
   10       117 John Tesfamarian          "Morsans Grabbar"                  19:21 
   11       122 Elis Sandberg             Alfta-Ösa OK Team Herrar           20:11 
   12       101 Håkan Lenneby             Vallsta SK Herr 1                  20:25 
   13       125 Viktor Söder              Drivex                             20:40 
   14       114 Tomas Holmström           Nefab 2                            21:07 
   15       102 Micke Jönsson             Vallsta SK Herr 2                  22:05 
   16       121 Per-Axel Eriksson         Julruscharna                       23:12 
   17       107 Magnus Lindberg           Svenska Fönster 7                  23:38 
   18       109 Mikael Kjellgren          Svenska Fönster 8                  25:53 



Herrar  (18)       Sträcka  5     

    1       111 Jesper Lysell             Rehns BK                           25:33 
    2       124 Jakob Olars               LK Gränslöst                       27:07 
    3       115 Fredrik Broman            Edsbyns IF Friidrott               27:35 
    4       127 Aron Debesay Testazghi    Alfta United                       28:46 
    5       120 Martin Ingesson           Larssons FC                        29:29 
    6       101 Mikael Leek               Vallsta SK Herr 1                  32:08 
    7       117 Isam Mho                  "Morsans Grabbar"                  32:26 
    8       126 Giedrius Jasinskas        Stream Flower                      32:27 
    9       113 David Persson             Kommunhuset                        32:40 
   10       121 Daniel Jansson            Julruscharna                       33:23 
   11       102 Peter Norin               Vallsta SK Herr 2                  33:40 
   12       108 Anton Kring               Svenska Fönster Fotboll            34:23 
   13       125 Reine Lundqvist           Drivex                             38:05 
   14       112 Thomas Björkman           Bollnäs CK 2                       38:43 
   15       114 Magnus Nordgren           Nefab 2                            38:55 
   16       122 Lukas Karsbo              Alfta-Ösa OK Team Herrar           40:30 
   17       109 Olov Rubensson            Svenska Fönster 8                  41:53 
   18       107 Sofia Nyren               Svenska Fönster 7                  52:08 



Damer  (5)         Sträcka  1     

    1       161 Elin Ladänges             Alfta-Ösa OK                       17:34 
    2       165 Eva Hedberg               Team Ankie with friends            19:01 
    3       162 Ann-Christine Kihlström   Edsbyns IF Friidrott               21:53 
    4       164 Anna Kihlström            Ladies Circle 92 Bollnäs           22:30 
    5       160 Maria Skyttner            Vallsta SK Dam                     22:54 



Damer  (5)         Sträcka  2     

    1       165 Elisabeth Skoglund        Team Ankie with friends            20:07 
    2       162 Kerstin Jonasson          Edsbyns IF Friidrott               20:55 
    3       161 Ella Sandberg             Alfta-Ösa OK                       20:57 
    4       164 Veronica Berglund         Ladies Circle 92 Bollnäs           21:26 
    5       160 Helen Frisk               Vallsta SK Dam                     22:41 



Damer  (5)         Sträcka  3     

    1       161 Ylva Kindlundh            Alfta-Ösa OK                       44:18 
    2       162 Sandra Svensk             Edsbyns IF Friidrott               47:24 
    3       165 Ankie Lindqvist           Team Ankie with friends            50:22 
    4       160 Ida Rönn                  Vallsta SK Dam                     50:58 
    5       164 Erika Persson             Ladies Circle 92 Bollnäs           52:54 



Damer  (5)         Sträcka  4     

    1       160 Ronja Jonsson             Vallsta SK Dam                     20:00 
    2       162 Ylva Lundin               Edsbyns IF Friidrott               20:22 
    3       161 Irma Östberg              Alfta-Ösa OK                       20:51 
    4       165 Erica Rudolphi            Team Ankie with friends            23:04 
    5       164 Sofia Rohlin              Ladies Circle 92 Bollnäs           24:07 



Damer  (5)         Sträcka  5     

    1       162 Azra Avdic                Edsbyns IF Friidrott               37:01 
    2       165 Ulrika Karlsson           Team Ankie with friends            37:10 
    3       160 Madde Westling            Vallsta SK Dam                     38:20 
    4       161 Elin Kindlundh            Alfta-Ösa OK                       38:54 
    5       164 Jennifer Nordén           Ladies Circle 92 Bollnäs           48:04 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  1     

    1       209 Johan Mellström           The loneliness of the long dis     16:01 
    2       205 Anders Sundström          Anders Sundström, Bollnäs          16:11 
    3       202 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           16:15 
    4       207 Mattias Lindsmyr          Mattias Lindsmyr, Stockholm        16:19 
    5       208 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Örebro             16:48 
    6       206 Thomas Jonsson            Thomas Jonsson, Vallsta SK         17:58 
    7       203 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     18:20 
    8       210 Jakob Hermansson          Jakob Hermansson, Stugsjöback.     18:22 
    9       204 Måns Montell              Måns Montell, Svenska Fönster      18:46 
   10       200 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      19:25 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  2     

    1       205 Anders Sundström          Anders Sundström, Bollnäs          16:46 
    2       209 Johan Mellström           The loneliness of the long dis     16:57 
    3       207 Mattias Lindsmyr          Mattias Lindsmyr, Stockholm        17:27 
    4       202 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           17:33 
    5       203 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     19:03 
    6       206 Thomas Jonsson            Thomas Jonsson, Vallsta SK         19:08 
    7       210 Jakob Hermansson          Jakob Hermansson, Stugsjöback.     19:17 
    8       204 Måns Montell              Måns Montell, Svenska Fönster      19:34 
    9       208 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Örebro             19:38 
   10       200 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      20:24 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  3     

    1       205 Anders Sundström          Anders Sundström, Bollnäs          40:18 
    2       209 Johan Mellström           The loneliness of the long dis     40:58 
    3       207 Mattias Lindsmyr          Mattias Lindsmyr, Stockholm        44:00 
    4       202 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           45:35 
    5       204 Måns Montell              Måns Montell, Svenska Fönster      45:45 
    6       206 Thomas Jonsson            Thomas Jonsson, Vallsta SK         46:55 
    7       210 Jakob Hermansson          Jakob Hermansson, Stugsjöback.     47:28 
    8       208 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Örebro             47:33 
    9       203 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     47:50 
   10       200 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      51:31 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  4     

    1       205 Anders Sundström          Anders Sundström, Bollnäs          17:57 
    2       209 Johan Mellström           The loneliness of the long dis     17:59 
    3       207 Mattias Lindsmyr          Mattias Lindsmyr, Stockholm        19:21 
    4       206 Thomas Jonsson            Thomas Jonsson, Vallsta SK         20:08 
    5       204 Måns Montell              Måns Montell, Svenska Fönster      20:17 
    6       202 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           20:46 
    7       203 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     20:52 
    8       208 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Örebro             20:59 
    9       210 Jakob Hermansson          Jakob Hermansson, Stugsjöback.     22:49 
   10       200 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      23:46 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  5     

    1       205 Anders Sundström          Anders Sundström, Bollnäs          33:12 
    2       209 Johan Mellström           The loneliness of the long dis     33:16 
    3       207 Mattias Lindsmyr          Mattias Lindsmyr, Stockholm        35:59 
    4       206 Thomas Jonsson            Thomas Jonsson, Vallsta SK         36:58 
    5       204 Måns Montell              Måns Montell, Svenska Fönster      37:17 
    6       202 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           37:52 
    7       208 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Örebro             38:57 
    8       203 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     40:36 
    9       210 Jakob Hermansson          Jakob Hermansson, Stugsjöback.     45:59 
   10       200 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      50:59 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  1     

    1       221 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       16:09 
    2       220 Hanna Gäfvert             Hanna Gäfvert, Ljusdals OK         17:56 
    3       222 Johanna Björklund Hansson Johanna Björklund Hansson Boll     19:14 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  2     

    1       221 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       17:17 
    2       220 Hanna Gäfvert             Hanna Gäfvert, Ljusdals OK         19:08 
    3       222 Johanna Björklund Hansson Johanna Björklund Hansson Boll     21:04 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  3     

    1       221 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       42:36 
    2       220 Hanna Gäfvert             Hanna Gäfvert, Ljusdals OK         47:39 
    3       222 Johanna Björklund Hansson Johanna Björklund Hansson Boll     53:27 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  4     

    1       221 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       19:06 
    2       220 Hanna Gäfvert             Hanna Gäfvert, Ljusdals OK         20:56 
    3       222 Johanna Björklund Hansson Johanna Björklund Hansson Boll     22:59 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  5     

    1       221 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       36:02 
    2       220 Hanna Gäfvert             Hanna Gäfvert, Ljusdals OK         40:58 
    3       222 Johanna Björklund Hansson Johanna Björklund Hansson Boll     44:10