Stora Hälsingegårdarsstafetten 2019lör 2019-08-03 18:42
Resultatskapad av OS2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl tartnr Namn                      Lag                                  Tid 


Mix  (24)          Sträcka  1     

    1     45 Teodor Vanberg            Alfta Pall                         15:57 
    2     23 Engla Svärdhagen          Team Svärdhagen                    16:49 
    3     27 Robert Engberg            Team Mattes-Pellas                 17:10 
    4     42 Pontus Tranfelt           Reserverna                         17:40 
    5     25 Johan Sohlberg            Sohlbergs utmanare                 17:51 
    6     36 Linda Hasselqvist         Edsbyns SK                         18:14 
    7     33 Reino Unosson             Svenska Fönster Nightmare Team     18:31 
    8     28 Örjan Sjöholm             Team Kolbulle                      18:42 
    9     26 Sofie Mattes              Team Mattes                        19:44 
   10     41 Stefan Byström            Team Svingstedt                    20:21 
   11     29 Tatiana Chesnokova        Släkten är bäst Lag 1              20:24 
   12     37 Tony Jansson              Team Jansson                       20:34 
   13     44 Johanna Davidsson         Edsbyns OK                         21:32 
   14     38 Emelie Stål               Team Jakobsson Unger               21:48 
   15     35 Ingela Lundin             Svenska Fönster Hönsgården         21:52 
   15     39 Anna Yngvesson            Kusiner med company                21:52 
   17     43 Martina Widarsson         Team Petterson Skog                21:55 
   18     40 Sara Österholm            Pinnens racing                     22:59 
   19     49 Teum Heng                 Hittaut Ovanåker                   23:38 
   20     34 Josefin Nygren            Garnbutiken Kilafors               23:47 
   21     32 Anders Ungman             BEIJER ANATOMI                     24:01 
   22     47 Renee Östlund             The Buppers                        24:03 
   23     46 Therese Magnusson         Elfstrands - Edsbyns IF Friidr     24:10 
   24     24 Pernilla Sohlberg         Sohlbergs                          24:29 



Mix  (24)          Sträcka  2     

    1     24 Mårten Sohlberg           Sohlbergs                          15:22 
    2     23 Karolina Svärdhagen       Team Svärdhagen                    17:50 
    3     28 Lars Formgren             Team Kolbulle                      17:54 
    4     41 Karin Svingstedt          Team Svingstedt                    18:52 
    5     45 Conny Wiklund             Alfta Pall                         19:13 
    6     33 Annika Petersson          Svenska Fönster Nightmare Team     19:15 
    7     25 Maria Ageby               Sohlbergs utmanare                 19:45 
    8     44 Sofie Nymans              Edsbyns OK                         19:49 
    9     27 Emma Hansson              Team Mattes-Pellas                 20:34 
   10     36 Chatarina Ehlton          Edsbyns SK                         20:56 
   11     38 Alvin Unger               Team Jakobsson Unger               21:06 
   12     42 Johanna Roth              Reserverna                         21:19 
   13     26 Jennie Mattes             Team Mattes                        21:38 
   14     35 Helen Märges              Svenska Fönster Hönsgården         22:18 
   15     43 Reidun Lind               Team Petterson Skog                22:45 
   16     47 Therese Mårtensson        The Buppers                        22:48 
   17     29 Per Stålhandske           Släkten är bäst Lag 1              23:08 
   18     46 Maja Elfstrand            Elfstrands - Edsbyns IF Friidr     23:10 
   19     34 Mikael Blomberg           Garnbutiken Kilafors               23:37 
   20     37 Therese Jansson           Team Jansson                       24:18 
   21     39 Mia Wängmark              Kusiner med company                24:26 
   22     40 Frida Nordlöf             Pinnens racing                     24:28 
   23     49 Elin Hochstetter          Hittaut Ovanåker                   24:44 
   24     32 Linda Beijer              BEIJER ANATOMI                     25:15 



Mix  (24)          Sträcka  3     

    1     27 Billy Lindman             Team Mattes-Pellas                 35:48 
    2     44 Christian Olars           Edsbyns OK                         37:40 
    3     23 Janne Svärdhagen          Team Svärdhagen                    38:57 
    3     34 Tomas Nygren              Garnbutiken Kilafors               38:57 
    5     36 Mats Mattes               Edsbyns SK                         39:31 
    6     41 Axel Svingstedt           Team Svingstedt                    41:06 
    7     37 Daniel Jansson            Team Jansson                       41:16 
    8     24 Johan Sohlberg            Sohlbergs                          43:02 
    9     40 Jesper Thomson            Pinnens racing                     43:13 
   10     26 Martin Mattes             Team Mattes                        43:42 
   11     33 Nicklas Olsson            Svenska Fönster Nightmare Team     44:30 
   12     46 Per-Olov Elfstrand        Elfstrands - Edsbyns IF Friidr     44:37 
   13     45 Josefin Sahlström         Alfta Pall                         44:58 
   14     25 Pernilla Lagedal          Sohlbergs utmanare                 45:33 
   15     35 Kristoffer Jäderberg      Svenska Fönster Hönsgården         47:35 
   16     43 Maria Johansson           Team Petterson Skog                47:55 
   17     38 Anna Jakobsson Unger      Team Jakobsson Unger               48:13 
   18     28 Anna-Karin Sjöholm        Team Kolbulle                      49:12 
   19     39 Viktor Wängmark           Kusiner med company                51:46 
   20     42 Emelie Partin             Reserverna                         52:53 
   21     32 Erik Beijer               BEIJER ANATOMI                     53:27 
   22     29 Linda Görgård             Släkten är bäst Lag 1              54:07 
   23     47 Per-Arne Persson          The Buppers                        57:24 
   24     49 Zsofia Johnson            Hittaut Ovanåker                 1:00:30 



Mix  (24)          Sträcka  4     

    1     36 Peter Wängborg            Edsbyns SK                         16:19 
    2     23 Linn Svärdhagen           Team Svärdhagen                    17:41 
    3     38 Vincent Unger             Team Jakobsson Unger               18:38 
    4     25 Emma Sohlberg             Sohlbergs utmanare                 18:55 
    5     24 Elin Sohlberg             Sohlbergs                          19:01 
    6     43 Daniel Henriksson         Team Petterson Skog                19:08 
    7     29 Peter Åkesson             Släkten är bäst Lag 1              19:36 
    8     27 Ida Nordin                Team Mattes-Pellas                 19:39 
    9     44 Elin Olars                Edsbyns OK                         19:41 
   10     49 Christer Johansson        Hittaut Ovanåker                   19:44 
   11     40 Linn Öhagen               Pinnens racing                     19:49 
   12     41 Alfred Svingstedt         Team Svingstedt                    20:49 
   13     42 Damjana Palcic Berce      Reserverna                         21:21 
   14     33 Madleine Leanders         Svenska Fönster Nightmare Team     21:37 
   15     45 Anna Wiklund              Alfta Pall                         21:39 
   16     39 Johan Röshagen            Kusiner med company                22:39 
   17     26 Per-Erik Mattes           Team Mattes                        22:44 
   17     46 Karin Elfstrand           Elfstrands - Edsbyns IF Friidr     22:44 
   19     34 Sara Ståhlberg            Garnbutiken Kilafors               23:50 
   20     35 Marie West                Svenska Fönster Hönsgården         24:11 
   21     28 Martina Bylund            Team Kolbulle                      24:18 
   22     32 Erika Söroms Thorsteinsen BEIJER ANATOMI                     24:29 
   23     47 Jennie Häggkvist          The Buppers                        25:32 
   24     37 Ann-Charlotte Jansson     Team Jansson                       25:39 



Mix  (24)          Sträcka  5     

    1     23 Axel Svärdhagen           Team Svärdhagen                    28:28 
    2     27 Henrik Jonsson            Team Mattes-Pellas                 32:26 
    3     46 Jonas Elfstrand           Elfstrands - Edsbyns IF Friidr     33:05 
    4     45 Hans Sahlström            Alfta Pall                         33:08 
    5     25 Rickard Lagedal           Sohlbergs utmanare                 33:16 
    6     44 Jonas Nymans              Edsbyns OK                         34:19 
    7     36 Kenneth Johansson         Edsbyns SK                         34:33 
    8     24 Petter Sohlberg           Sohlbergs                          35:26 
    9     35 Henrik Karlström          Svenska Fönster Hönsgården         35:30 
   10     49 Robert Johansson          Hittaut Ovanåker                   36:02 
   11     34 Tobias Westling           Garnbutiken Kilafors               36:17 
   12     43 Ulf Pettersson            Team Petterson Skog                36:18 
   13     33 Stefan Stålberg           Svenska Fönster Nightmare Team     37:02 
   14     40 Johan Öhagen              Pinnens racing                     37:05 
   15     28 Peter Hedin               Team Kolbulle                      37:07 
   16     26 Patrik Mattes             Team Mattes                        37:32 
   17     42 Paulina Tomasdotter       Reserverna                         37:33 
   18     41 Tina Svingstedt           Team Svingstedt                    38:45 
   19     32 Markus Thosteinsen        BEIJER ANATOMI                     39:21 
   20     37 Sofia Geholm-Jansson      Team Jansson                       39:58 
   21     47 Amber Cook                The Buppers                        43:15 
   22     39 Gustav Wängmark           Kusiner med company                43:52 
   23     38 Jan Jakobsson             Team Jakobsson Unger               45:11 
   24     29 Lars-Erik Lönnqvist       Släkten är bäst Lag 1              45:14 



Herrar  (15)       Sträcka  1     

    1    126 Anders Johansson          Edsbyns Friidrott Lag 2            15:08 
    2    116 Jon Olsson                Springresor Herr                   15:13 
    3    114 Peter Färnsmyr            MTEK X-Force                       15:20 
    4    119 Niklas Nordlund           Team Bålavstål                     15:30 
    5    125 Björn Bosbach             Edsbyns Friidrott Lag 1            15:44 
    6    123 Misha Sedini              Morgonmys Runners 3                17:15 
    7    127 Abdulrhman Mouhish        Edsbyns Friidrott Lag 3            17:16 
    8    120 Mikael Jönsson            Vallsta SK                         17:20 
    9    115 Johan Arvidsson           Kommunhuset                        17:33 
   10    121 Henrik Larsson            Morgonmys Runners 1                18:59 
   11    118 Tony Ahlström             BBL VIT                            19:29 
   12    128 Fredrik Larsson           Morgonmys Runners 2                19:50 
   13    122 Daniel Edströms           Släkten är bäst Lag 2              20:26 
   14    124 Theo Lundin               Alfta-ÖSA OK                       20:31 
   15    117 Peter Westh               BBL PETROLEUM                      22:29 



Herrar  (15)       Sträcka  2     

    1    125 Stefan Hellgren           Edsbyns Friidrott Lag 1            14:21 
    2    119 Marcus Jonsson            Team Bålavstål                     16:15 
    3    115 Johan Brodin              Kommunhuset                        17:12 
    4    127 Mattias Wikström          Edsbyns Friidrott Lag 3            17:25 
    5    124 Linus Hansson             Alfta-ÖSA OK                       18:13 
    6    120 Anders Nordén             Vallsta SK                         18:38 
    7    116 Pål Netsman               Springresor Herr                   18:48 
    8    123 Therese Häggeborg         Morgonmys Runners 3                19:05 
    9    128 Erik Olsson               Morgonmys Runners 2                19:12 
   10    126 Peter Mårtensson          Edsbyns Friidrott Lag 2            19:39 
   11    117 Ingrid Larsson            BBL PETROLEUM                      20:40 
   12    114 Sven Sandström            MTEK X-Force                       21:02 
   13    118 Johanna Jonsson           BBL VIT                            22:28 
   14    122 Anton Görgård             Släkten är bäst Lag 2              24:25 
   15    121 Helena Broberg            Morgonmys Runners 1                26:15 



Herrar  (15)       Sträcka  3     

    1    124 Joris Hochstetter         Alfta-ÖSA OK                       36:52 
    2    125 Fredrik Broman            Edsbyns Friidrott Lag 1            37:30 
    3    116 Lars Björklund            Springresor Herr                   37:54 
    4    128 Anders Johansson          Morgonmys Runners 2                39:06 
    5    119 Johan Norell              Team Bålavstål                     39:30 
    6    120 Stefan Järvegård          Vallsta SK                         40:50 
    7    123 Fredrik Wallin            Morgonmys Runners 3                40:55 
    8    115 David Persson             Kommunhuset                        44:13 
    9    121 Peter Östlin Brismark     Morgonmys Runners 1                45:05 
   10    127 Jon Kvarmans              Edsbyns Friidrott Lag 3            46:57 
   11    114 Markus Keränen            MTEK X-Force                       47:25 
   12    126 Stig Rask                 Edsbyns Friidrott Lag 2            47:53 
   13    117 Tomas Eriksson            BBL PETROLEUM                      49:14 
   14    122 Johan Åkesson             Släkten är bäst Lag 2              49:27 
   15    118 Nicklas Brodin            BBL VIT                            56:35 



Herrar  (15)       Sträcka  4     

    1    127 Magnus Jonsing            Edsbyns Friidrott Lag 3            15:28 
    2    119 Thomas Jonsson            Team Bålavstål                     15:57 
    3    126 Markus Lindberg           Edsbyns Friidrott Lag 2            17:03 
    4    118 Olav Hansols              BBL VIT                            17:12 
    5    125 Tommy Rask                Edsbyns Friidrott Lag 1            17:16 
    6    116 Jan Persson               Springresor Herr                   17:17 
    7    123 Andreas Häggeborg         Morgonmys Runners 3                18:06 
    8    124 Elis Sandberg             Alfta-ÖSA OK                       18:58 
    9    128 Magnus Bolinder           Morgonmys Runners 2                19:06 
   10    115 Mikael Bomark             Kommunhuset                        19:25 
   11    120 Per-Åke Strömberg         Vallsta SK                         20:45 
   12    121 Tord Sigfridsson          Morgonmys Runners 1                22:04 
   13    114 Andreas Rubensson         MTEK X-Force                       22:22 
   14    117 Marcus Sarstedt           BBL PETROLEUM                      23:34 
   15    122 Emma Åkesson              Släkten är bäst Lag 2              31:45 



Herrar  (15)       Sträcka  5     

    1    125 Mikael Lindberg           Edsbyns Friidrott Lag 1            27:37 
    2    119 Martin Ingesson           Team Bålavstål                     29:18 
    3    124 Per Olevik                Alfta-ÖSA OK                       29:57 
    4    116 Thomas Lundqvist          Springresor Herr                   31:27 
    5    120 Tony Backeby              Vallsta SK                         33:13 
    6    127 Tomas Jonsson             Edsbyns Friidrott Lag 3            33:54 
    7    115 Kristoffer Baas           Kommunhuset                        34:29 
    8    121 Henrik Norgren            Morgonmys Runners 1                34:37 
    9    126 Åke Rask                  Edsbyns Friidrott Lag 2            34:52 
   10    118 Erik Klanga               BBL VIT                            35:12 
   11    128 Ankie Lindquist           Morgonmys Runners 2                39:24 
   12    123 Christer Fält             Morgonmys Runners 3                40:50 
   13    114 Lena Hisved               MTEK X-Force                       41:27 
   14    117 Björn Berglin             BBL PETROLEUM                      42:21 
   14    122 Marcus Görgård            Släkten är bäst Lag 2              42:21 



Damer  (5)         Sträcka  1     

    1    171 Lovisa Lundin             Alfta-ÖSA OK                       19:52 
    2    172 Ella Sandberg             Alfta-ÖSA OK Ungdom                20:10 
    3    169 Sofia Rohlin              Springresor Dam                    20:18 
    4    173 Anne-Christine Kihlström- Edsbyns IF Friidrott               20:23 
    5    170 Lina Lindgren             Team Lillhöjen                     20:25 



Damer  (5)         Sträcka  2     

    1    171 Frida Jonsson             Alfta-ÖSA OK                       20:34 
    2    169 Nathalie Andersson        Springresor Dam                    20:43 
    3    172 Oline Hansson             Alfta-ÖSA OK Ungdom                20:45 
    4    173 Kerstin Jonasson          Edsbyns IF Friidrott               22:04 
    5    170 Emma Elg                  Team Lillhöjen                     28:49 



Damer  (5)         Sträcka  3     

    1    172 Elin Ladänges             Alfta-ÖSA OK Ungdom                42:42 
    2    171 Linnéa Olevik             Alfta-ÖSA OK                       47:11 
    3    170 Erica Edman               Team Lillhöjen                     50:17 
    4    173 Anna Jonasson             Edsbyns IF Friidrott               50:38 
    5    169 Madelene Westling         Springresor Dam                    54:59 



Damer  (5)         Sträcka  4     

    1    171 Lina Schols               Alfta-ÖSA OK                       19:07 
    2    173 Ylva Lundin               Edsbyns IF Friidrott               20:10 
    3    169 Ann-Sofie Johansson       Springresor Dam                    23:24 
    4    170 Kristina Söroms           Team Lillhöjen                     23:28 
    5    172 Leija Magnusson           Alfta-ÖSA OK Ungdom                24:06 



Damer  (5)         Sträcka  5     

    1    172 Irma Östberg              Alfta-ÖSA OK Ungdom                37:50 
    2    173 Malin Lindberg            Edsbyns IF Friidrott               39:52 
    3    171 Franziska Hochstetter     Alfta-ÖSA OK                       40:10 
    4    170 Malin Johansson           Team Lillhöjen                     41:23 
    5    169 Lina Johansson            Springresor Dam                    42:16 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  1     

    1     18 Jens Hermansson           Jens Hermansson, Edsbyn            15:11 
    2    106 Johan Mellström           Johan Mellström, Knaggav. LF       16:36 
    3    102 Patrik Nilvér             Patrik Nilvér, LK Gränslöst        16:40 
    4      6 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      17:44 
    5      7 Patrik Modd               Patrik Modd, Morgonmys Runners     19:09 
    6     13 Jonas Jakobsson           Jonas Jakobsson, Svenska Fönst     20:07 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  2     

    1     18 Jens Hermansson           Jens Hermansson, Edsbyn            16:02 
    2    102 Patrik Nilvér             Patrik Nilvér, LK Gränslöst        16:40 
    3    106 Johan Mellström           Johan Mellström, Knaggav. LF       17:01 
    4      6 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      18:13 
    5      7 Patrik Modd               Patrik Modd, Morgonmys Runners     19:53 
    6     13 Jonas Jakobsson           Jonas Jakobsson, Svenska Fönst     21:36 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  3     

    1    102 Patrik Nilvér             Patrik Nilvér, LK Gränslöst        38:59 
    2     18 Jens Hermansson           Jens Hermansson, Edsbyn            39:11 
    3    106 Johan Mellström           Johan Mellström, Knaggav. LF       42:01 
    4      6 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      45:36 
    5      7 Patrik Modd               Patrik Modd, Morgonmys Runners     50:18 
    6     13 Jonas Jakobsson           Jonas Jakobsson, Svenska Fönst     51:50 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  4     

    1     18 Jens Hermansson           Jens Hermansson, Edsbyn            18:02 
    2    102 Patrik Nilvér             Patrik Nilvér, LK Gränslöst        18:03 
    3    106 Johan Mellström           Johan Mellström, Knaggav. LF       18:30 
    4      6 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      21:07 
    5      7 Patrik Modd               Patrik Modd, Morgonmys Runners     23:00 
    6     13 Jonas Jakobsson           Jonas Jakobsson, Svenska Fönst     23:10 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  5     

    1     18 Jens Hermansson           Jens Hermansson, Edsbyn            32:46 
    2    106 Johan Mellström           Johan Mellström, Knaggav. LF       34:44 
    3    102 Patrik Nilvér             Patrik Nilvér, LK Gränslöst        36:13 
    4      6 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      39:01 
    5     13 Jonas Jakobsson           Jonas Jakobsson, Svenska Fönst     45:02 
    6      7 Patrik Modd               Patrik Modd, Morgonmys Runners     47:58 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  1     

    1    163 Helena Fernström          Helena Fernström Vallsta SK        16:49 
    2    162 Sandra Svensk             Sandra Svensk, Edsbyns IF Frii     17:16 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  2     

    1    163 Helena Fernström          Helena Fernström Vallsta SK        17:59 
    2    162 Sandra Svensk             Sandra Svensk, Edsbyns IF Frii     18:37 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  3     

    1    162 Sandra Svensk             Sandra Svensk, Edsbyns IF Frii     45:28 
    2    163 Helena Fernström          Helena Fernström Vallsta SK        45:46 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  4     

    1    163 Helena Fernström          Helena Fernström Vallsta SK        20:43 
    2    162 Sandra Svensk             Sandra Svensk, Edsbyns IF Frii     20:48 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  5     

    1    163 Helena Fernström          Helena Fernström Vallsta SK        38:19 
    2    162 Sandra Svensk             Sandra Svensk, Edsbyns IF Frii     41:43