Stora Hälsingegårdarsstafetten 2014lö 2014-08-02 18:10
Resultatskapad av OS2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl  Startnr räcka Namn                       Lag                            Klass                  Tid 




Str1         A 4.0 km                     

    1      103     1 Martin Hammarberg          Fjällmaraton Sälen             Herrar               13:15 
    2      100     1 Johan Nilsson              Edsbyns IF Friidrott           Herrar               13:45 
    3      201     1 Johan Gustafsson           Johan Gustafsson, IFK Mora Fri Ensamlöpare Her      14:36 
    4      101     1 Josef Davidsson            Larsson fc                     Herrar               15:15 
    5      115     1 Jonathan Lysell            Rehns BK                       Herrar               15:18 
    6      203     1 Johan Mellström            Johan Mellström, #TeamEdsbyn   Ensamlöpare Her      15:19 
    7      112     1 Anders Johansson           Svenska Fönster/ESK1           Herrar               15:53 
    8      107     1 Christian Mickelsson       Svenska Fönster 2              Herrar               16:07 
    9      221     1 Helena Fernström           Helena Fernström, Vallsta SK   Ensamlöpare Dam      16:18 
   10      206     1 Lars Björklund             Lars Björklund, Vallsta SK     Ensamlöpare Her      16:20 
   11      211     1 Mikael Edlund              Mikael Edlund,  Alnö Race Team Ensamlöpare Her      16:22 
   12      210     1 Adam Edlund                Adam Edlund, Umeå              Ensamlöpare Her      16:24 
   13      208     1 Mikael Leek                Mikael Leek, Vallsta SK        Ensamlöpare Her      16:49 
   14      207     1 Tommy Rask                 Tommy Rask, Vallsta SK         Ensamlöpare Her      16:50 
   15      155     1 Lena Nordlund              Fjällmaraton Sälen             Damer                16:52 
   16        9     1 Erik Bylund                HARSA                          Mix                  16:53 
   17        2     1 Evelina Rask               Alfta Handboll                 Mix                  16:57 
   18      110     1 David Ohlsson              Svenska Fönster 6              Herrar               17:08 
   19        8     1 Dennis Axelsson            Elektra Hudiksvall             Mix                  17:12 
   20       24     1 Maria Westling             Vallsta SK Mix 1               Mix                  17:29 
   21      205     1 Karl Wallander             Erik Johansson , Gävle         Ensamlöpare Her      17:31 
   22      151     1 Maria Persson              Bollnäs Friidrott              Damer                17:35 
   22      153     1 Sandra Svensk              Edsbyns IF Friidrott           Damer                17:35 
   24       14     1 Anders Edquist             PäasOllas                      Mix                  17:37 
   25       12     1 Johann Simon-Kütscher      Ljuses-Barn                    Mix                  17:38 
   26       23     1 Martin Engström            Team Wolf Mountain District    Mix                  17:48 
   27      220     1 Ella Ollonen               Ella Ollonen, IF Mantra Sport  Ensamlöpare Dam      17:52 
   28      204     1 Jonas Janegren             Jonas Janegren, Östansjö SK    Ensamlöpare Her      18:07 
   29       20     1 Linda Hasselqvist          Svenska Fönster/ESK2           Mix                  18:21 
   30      105     1 Jens Eliasson              Svenska Fönster 1              Herrar               18:34 
   31       11     1 Mikael Lindberg            Kommunhuset                    Mix                  18:40 
   32      152     1 Emelie Partin              Edsbyns HC ladies running team Damer                19:17 
   33      212     1 Peter Forström             Peter Forström, Hudiksvall     Ensamlöpare Her      19:34 
   34       16     1 Sten Hermansson            Svenska Fönster 10             Mix                  19:40 
   35       10     1 Joel Strandell             Julles Plåt & Motion           Mix                  19:42 
   36       25     1 Meta Wellander             Vallsta SK Mix2                Mix                  19:46 
   37       22     1 Sofie Mattes               Team Mattes                    Mix                  19:51 
   38       21     1 Lina Berglund              Team Eric Berglund             Mix                  20:00 
   39        6     1 Cecilia Svensson           EIA 2                          Mix                  20:03 
   40      117     1 Eddie Öberg                Svenska Fönster 7              Herrar               20:05 
   41        5     1 Jonas Wikblad              EIA 1                          Mix                  20:10 
   42      202     1 Joel Edling                Joel Edling, Alfta Pall AB     Ensamlöpare Her      20:15 
   43      113     1 Per-Axel Eriksson          Team "Skalle-Per"              Herrar               20:18 
   44      150     1 Hanna Persson              Ambulansen                     Damer                20:22 
   45       15     1 Berit Albertson            Pigg och Rask                  Mix                  20:40 
   46      104     1 Hans-Erik Strömberg        NEFAB 1                        Herrar               20:58 
   47       26     1 Rickard Jonsson            Väglusarna                     Mix                  21:08 
   48      209     1 Lars Jarkell               Lars Jarkell, Alfta Pall AB    Ensamlöpare Her      21:38 
   49        1     1 Agnes Wiklund              Alfta Pall AB                  Mix                  21:39 
   50        7     1 Annica Persson             Elektra Edsbyn                 Mix                  21:56 
   51        3     1 Malin Hedman               Arbetsförmedlingen Bollnäs / O Mix                  22:00 
   51      154     1 Jennie Abrahamsson         JAKKAS                         Damer                22:00 
   53      109     1 Wiktor Engstrand           Svenska Fönster 5              Herrar               22:12 
   54      114     1 Ida Granmas                Team Petter                    Herrar               23:19 
   55       13     1 Edvin Sundström            NEFAB 2                        Mix                  23:22 
   56        4     1 Julia Granqvist            Edsbyns IF Alpina              Mix                  24:13 
   57       19     1 Anna Uddas                 Svenska Fönster 8              Mix                  24:36 
   58      116     1 Erik Lindh                 Nyasen Runnerz                 Herrar               24:37 
   59       28     1 Sandra Lindblom            Svenska Fönster 11             Mix                  24:54 
   60      111     1 Lars-Olov Olsson           Svenska Fönster 9              Herrar               25:10 
   61       17     1 Michael Ståhl              Svenska Fönster 4              Mix                  25:38 
   62       27     1 Kjell Huld                 Svenska Fönster 3              Mix                  25:56 


Str2         A 4.1 km                     

    1      103     2 Johan Nordlund             Fjällmaraton Sälen             Herrar               14:32 
    2      100     2 Hans Ollonen               Edsbyns IF Friidrott           Herrar               14:54 
    3      201     2 Johan Gustafsson           Johan Gustafsson, IFK Mora Fri Ensamlöpare Her      15:34 
    4      203     2 Johan Mellström            Johan Mellström, #TeamEdsbyn   Ensamlöpare Her      16:29 
    5      115     2 Kristoffer Lysell          Rehns BK                       Herrar               16:45 
    6      155     2 Hana Hancikova             Fjällmaraton Sälen             Damer                17:31 
    7      151     2 Frida Näsman Fagerström    Bollnäs Friidrott              Damer                17:44 
    8      208     2 Mikael Leek                Mikael Leek, Vallsta SK        Ensamlöpare Her      17:46 
    9      211     2 Mikael Edlund              Mikael Edlund,  Alnö Race Team Ensamlöpare Her      17:49 
   10      210     2 Adam Edlund                Adam Edlund, Umeå              Ensamlöpare Her      17:50 
   11      221     2 Helena Fernström           Helena Fernström, Vallsta SK   Ensamlöpare Dam      17:58 
   12      206     2 Lars Björklund             Lars Björklund, Vallsta SK     Ensamlöpare Her      18:00 
   13      207     2 Tommy Rask                 Tommy Rask, Vallsta SK         Ensamlöpare Her      18:19 
   14      112     2 Viktor Ladänges            Svenska Fönster/ESK1           Herrar               18:23 
   15        2     2 Anna Jonasson              Alfta Handboll                 Mix                  18:28 
   16       15     2 Stig Rask                  Pigg och Rask                  Mix                  18:40 
   17      205     2 Karl Wallander             Erik Johansson , Gävle         Ensamlöpare Her      18:47 
   18        9     2 Per Grankvist              HARSA                          Mix                  19:16 
   19       24     2 Rakel Sjöberg              Vallsta SK Mix 1               Mix                  19:24 
   19      152     2 Janni Ekström              Edsbyns HC ladies running team Damer                19:24 
   21      220     2 Ella Ollonen               Ella Ollonen, IF Mantra Sport  Ensamlöpare Dam      19:35 
   22       11     2 Annika Ottenbäck           Kommunhuset                    Mix                  19:49 
   23      204     2 Jonas Janegren             Jonas Janegren, Östansjö SK    Ensamlöpare Her      20:10 
   24       14     2 Sofie Sandberg             PäasOllas                      Mix                  20:14 
   25       10     2 Sebastian Erixon           Julles Plåt & Motion           Mix                  20:17 
   25      105     2 Ulf Jonsson                Svenska Fönster 1              Herrar               20:17 
   27       26     2 Madde Jonsson              Väglusarna                     Mix                  20:20 
   28       25     2 Peter Mårtensson           Vallsta SK Mix2                Mix                  20:21 
   29       12     2 Thomas Simon-Kütscher      Ljuses-Barn                    Mix                  20:22 
   30       20     2 Kjell Hasselqvist          Svenska Fönster/ESK2           Mix                  20:25 
   31      101     2 Alexander Larsson          Larsson fc                     Herrar               20:37 
   32        4     2 Axel Uhras                 Edsbyns IF Alpina              Mix                  20:55 
   33       16     2 Jenna Hermansson           Svenska Fönster 10             Mix                  21:00 
   34      109     2 Emil Bergh                 Svenska Fönster 5              Herrar               21:06 
   35       13     2 Anna-Lena Engström         NEFAB 2                        Mix                  21:08 
   36      212     2 Peter Forström             Peter Forström, Hudiksvall     Ensamlöpare Her      21:16 
   37      111     2 Peter Larsson              Svenska Fönster 9              Herrar               21:25 
   38      150     2 Margit Pettersson          Ambulansen                     Damer                21:42 
   39       21     2 Eric Berglund              Team Eric Berglund             Mix                  21:44 
   40      107     2 Daniel Hanning             Svenska Fönster 2              Herrar               21:46 
   40      114     2 Björn Backeby              Team Petter                    Herrar               21:46 
   42       23     2 Pär Hisved                 Team Wolf Mountain District    Mix                  21:48 
   43      202     2 Joel Edling                Joel Edling, Alfta Pall AB     Ensamlöpare Her      21:51 
   44        8     2 Camilla Grip               Elektra Hudiksvall             Mix                  22:00 
   45       27     2 Lina Bylund                Svenska Fönster 3              Mix                  22:01 
   46        1     2 Karin Boström Wiklund      Alfta Pall AB                  Mix                  22:13 
   47      104     2 Johan Falk                 NEFAB 1                        Herrar               22:18 
   48        7     2 Josefin Lind               Elektra Edsbyn                 Mix                  22:31 
   49      110     2 Erik Lindqvist             Svenska Fönster 6              Herrar               23:34 
   50      209     2 Lars Jarkell               Lars Jarkell, Alfta Pall AB    Ensamlöpare Her      23:49 
   51      113     2 Bengt (SkallePer) Persson  Team "Skalle-Per"              Herrar               23:55 
   52      117     2 Ulf Jonsson                Svenska Fönster 7              Herrar               24:27 
   53       22     2 Jennie Mattes              Team Mattes                    Mix                  24:51 
   54      154     2 Anna Kihlström             JAKKAS                         Damer                24:56 
   55      153     2 Åsa Nilsson                Edsbyns IF Friidrott           Damer                25:17 
   56        3     2 Kerstin Andersson          Arbetsförmedlingen Bollnäs / O Mix                  25:34 
   57       17     2 Veronica Larsson           Svenska Fönster 4              Mix                  26:22 
   58       19     2 Ingrid Hansson             Svenska Fönster 8              Mix                  26:54 
   59      116     2 Pär Hedberg                Nyasen Runnerz                 Herrar               27:32 
   60        5     2 Julia Bergström            EIA 1                          Mix                  27:41 
   61       28     2 Kia Jansson                Svenska Fönster 11             Mix                  27:47 
   62        6     2 Camilla Karlsson           EIA 2                          Mix                  30:36 


Str3         A 9.5 km                     

    1      103     3 William Lind               Fjällmaraton Sälen             Herrar               31:55 
    2      115     3 Jesper Lysell              Rehns BK                       Herrar               33:12 
    3      155     3 Lena Eliasson              Fjällmaraton Sälen             Damer                36:35 
    4       16     3 Jens Hermansson            Svenska Fönster 10             Mix                  38:03 
    5      116     3 David Backa                Nyasen Runnerz                 Herrar               38:05 
    6      100     3 Fredrik Broman             Edsbyns IF Friidrott           Herrar               38:24 
    7      201     3 Johan Gustafsson           Johan Gustafsson, IFK Mora Fri Ensamlöpare Her      38:28 
    8      101     3 Andreas Persson            Larsson fc                     Herrar               41:15 
    9      211     3 Mikael Edlund              Mikael Edlund,  Alnö Race Team Ensamlöpare Her      41:17 
   10      203     3 Johan Mellström            Johan Mellström, #TeamEdsbyn   Ensamlöpare Her      41:32 
   11       12     3 Joris Hochstetter          Ljuses-Barn                    Mix                  42:37 
   12      113     3 Jonas Persson              Team "Skalle-Per"              Herrar               43:02 
   13        9     3 Kallevi Penna              HARSA                          Mix                  43:25 
   14      105     3 Tommy Lindh                Svenska Fönster 1              Herrar               43:27 
   15      205     3 Karl Wallander             Erik Johansson , Gävle         Ensamlöpare Her      43:45 
   16        2     3 Per Eklund                 Alfta Handboll                 Mix                  43:58 
   17      112     3 Kenneth Johansson          Svenska Fönster/ESK1           Herrar               44:04 
   18       20     3 Tomas Persson              Svenska Fönster/ESK2           Mix                  44:07 
   19       25     3 Pär Lundagårds             Vallsta SK Mix2                Mix                  44:15 
   20      208     3 Mikael Leek                Mikael Leek, Vallsta SK        Ensamlöpare Her      44:18 
   21      110     3 Peter Wängborg             Svenska Fönster 6              Herrar               44:27 
   22       15     3 Åke Rask                   Pigg och Rask                  Mix                  44:47 
   23      152     3 Anna Näsström              Edsbyns HC ladies running team Damer                45:15 
   24       26     3 Kojo Boadwe                Väglusarna                     Mix                  45:25 
   25        6     3 Tomas Jonsson              EIA 2                          Mix                  45:29 
   25      153     3 Magdalena Mattes           Edsbyns IF Friidrott           Damer                45:29 
   27       21     3 Björn Berglund             Team Eric Berglund             Mix                  46:04 
   28       27     3 Henrik Ingvarsson          Svenska Fönster 3              Mix                  46:28 
   28      221     3 Helena Fernström           Helena Fernström, Vallsta SK   Ensamlöpare Dam      46:28 
   30        1     3 Per-Åke Häggblom           Alfta Pall AB                  Mix                  46:29 
   31       14     3 Kerstin Edquist            PäasOllas                      Mix                  46:47 
   31       24     3 Micke Jönsson              Vallsta SK Mix 1               Mix                  46:47 
   33      151     3 Nina Backa                 Bollnäs Friidrott              Damer                46:51 
   33      207     3 Tommy Rask                 Tommy Rask, Vallsta SK         Ensamlöpare Her      46:51 
   35      114     3 Ulf Pettersson             Team Petter                    Herrar               47:10 
   36        8     3 Andreas Larsson            Elektra Hudiksvall             Mix                  47:49 
   37        4     3 Benjamin Uhras             Edsbyns IF Alpina              Mix                  48:23 
   38       19     3 Fredrik Bolkeus            Svenska Fönster 8              Mix                  48:32 
   39      206     3 Lars Björklund             Lars Björklund, Vallsta SK     Ensamlöpare Her      48:40 
   40      150     3 Sara Stenberg              Ambulansen                     Damer                49:17 
   41      104     3 Erik Olsson                NEFAB 1                        Herrar               49:27 
   42      204     3 Jonas Janegren             Jonas Janegren, Östansjö SK    Ensamlöpare Her      49:39 
   43      107     3 Niklas Hanning             Svenska Fönster 2              Herrar               49:41 
   44      220     3 Ella Ollonen               Ella Ollonen, IF Mantra Sport  Ensamlöpare Dam      50:30 
   45       22     3 Patrik Mattes              Team Mattes                    Mix                  50:33 
   46      109     3 Ola Jakobsson              Svenska Fönster 5              Herrar               51:42 
   47       28     3 Urban Sigfridsson          Svenska Fönster 11             Mix                  51:55 
   48        7     3 Marie Östergrens           Elektra Edsbyn                 Mix                  51:57 
   49      117     3 Pelle Elfsborg             Svenska Fönster 7              Herrar               52:01 
   50       13     3 Maria Bäckström            NEFAB 2                        Mix                  52:05 
   51       17     3 Thomas Liw                 Svenska Fönster 4              Mix                  52:07 
   52        5     3 Anders Wikström            EIA 1                          Mix                  52:14 
   53       11     3 Kristoffer Baas            Kommunhuset                    Mix                  52:29 
   54        3     3 Thomas Gradin              Arbetsförmedlingen Bollnäs / O Mix                  52:33 
   55       23     3 Frida Cronsioe             Team Wolf Mountain District    Mix                  53:33 
   56      202     3 Joel Edling                Joel Edling, Alfta Pall AB     Ensamlöpare Her      54:05 
   57      212     3 Peter Forström             Peter Forström, Hudiksvall     Ensamlöpare Her      54:09 
   58       10     3 Margareta Englund          Julles Plåt & Motion           Mix                  57:25 
   59      154     3 Åsa Kvick                  JAKKAS                         Damer                59:34 
   60      111     3 Madeleine Leanders         Svenska Fönster 9              Herrar             1:00:12 
   61      209     3 Lars Jarkell               Lars Jarkell, Alfta Pall AB    Ensamlöpare Her    1:02:06 
           210     3 Adam Edlund                Adam Edlund, Umeå              Ensamlöpare Her  ej fullf. 


Str4         A 4.6 km                     

    1      103     4 Erik Rost                  Fjällmaraton Sälen             Herrar               13:49 
    2      115     4 Charlie Stoltz             Rehns BK                       Herrar               15:24 
    3      100     4 Mats Mattes                Edsbyns IF Friidrott           Herrar               15:32 
    4      201     4 Johan Gustafsson           Johan Gustafsson, IFK Mora Fri Ensamlöpare Her      16:50 
    5      105     4 Per-Erik Götesson          Svenska Fönster 1              Herrar               17:24 
    6      211     4 Mikael Edlund              Mikael Edlund,  Alnö Race Team Ensamlöpare Her      17:49 
    7       14     4 Tomas Danielsson           PäasOllas                      Mix                  17:51 
    8      155     4 Matilda Andersson          Fjällmaraton Sälen             Damer                18:11 
    9       28     4 Robert Johansson           Svenska Fönster 11             Mix                  18:35 
   10      205     4 Karl Wallander             Erik Johansson , Gävle         Ensamlöpare Her      18:37 
   11      101     4 Joakim Larsson             Larsson fc                     Herrar               18:40 
   12       15     4 Hanna Eklund               Pigg och Rask                  Mix                  18:52 
   13      203     4 Johan Mellström            Johan Mellström, #TeamEdsbyn   Ensamlöpare Her      18:57 
   14       25     4 Sara Myrberg               Vallsta SK Mix2                Mix                  19:02 
   15       16     4 Karin Persson              Svenska Fönster 10             Mix                  19:15 
   16       22     4 Martin Mattes              Team Mattes                    Mix                  19:17 
   17       27     4 Magnus Sahlin              Svenska Fönster 3              Mix                  19:36 
   18      208     4 Mikael Leek                Mikael Leek, Vallsta SK        Ensamlöpare Her      19:56 
   19       17     4 Henrik Fagerhof            Svenska Fönster 4              Mix                  20:08 
   20        1     4 Conny Wiklund              Alfta Pall AB                  Mix                  20:17 
   21      112     4 Magnus Elfving             Svenska Fönster/ESK1           Herrar               20:23 
   22      151     4 Emma Persson               Bollnäs Friidrott              Damer                20:36 
   23        2     4 Camilla Olsson             Alfta Handboll                 Mix                  20:37 
   24      153     4 Ylva Lundin                Edsbyns IF Friidrott           Damer                20:49 
   25       21     4 Jonas Kvanman              Team Eric Berglund             Mix                  21:13 
   26        8     4 Nadja Skhiri               Elektra Hudiksvall             Mix                  21:26 
   27       24     4 Håkan Persson              Vallsta SK Mix 1               Mix                  21:33 
   27      107     4 Claes Wikström             Svenska Fönster 2              Herrar               21:33 
   29      221     4 Helena Fernström           Helena Fernström, Vallsta SK   Ensamlöpare Dam      21:34 
   30        6     4 Jonas Eriksson             EIA 2                          Mix                  21:48 
   31      220     4 Ella Ollonen               Ella Ollonen, IF Mantra Sport  Ensamlöpare Dam      21:50 
   32       23     4 Emma Kleist                Team Wolf Mountain District    Mix                  21:52 
   33      204     4 Jonas Janegren             Jonas Janegren, Östansjö SK    Ensamlöpare Her      21:53 
   34      110     4 Peter Hägg                 Svenska Fönster 6              Herrar               21:56 
   35       20     4 Eva Woxlin                 Svenska Fönster/ESK2           Mix                  21:58 
   36       19     4 Daniel Ljungberg           Svenska Fönster 8              Mix                  22:01 
   37        4     4 Ella Olsson-Hagardsson     Edsbyns IF Alpina              Mix                  22:07 
   38        9     4 Eva Johansson              HARSA                          Mix                  22:08 
   39      150     4 Eva Hansson                Ambulansen                     Damer                22:09 
   40        5     4 Nathalia Karlstorp         EIA 1                          Mix                  22:11 
   41      104     4 Hans Persson               NEFAB 1                        Herrar               22:50 
   42       11     4 Jenny Stenälw              Kommunhuset                    Mix                  22:58 
   43      116     4 Maria Hultengren           Nyasen Runnerz                 Herrar               22:59 
   44      202     4 Joel Edling                Joel Edling, Alfta Pall AB     Ensamlöpare Her      23:05 
   45       26     4 Sussie Rosenqvist          Väglusarna                     Mix                  23:07 
   46      152     4 Annika Bergens-Lindqvist   Edsbyns HC ladies running team Damer                23:39 
   47        3     4 Urban Norin                Arbetsförmedlingen Bollnäs / O Mix                  23:47 
   48      111     4 Jan Johansson              Svenska Fönster 9              Herrar               24:00 
   49        7     4 Karl-Erik Lind             Elektra Edsbyn                 Mix                  24:28 
   50      114     4 Daniel Rohlin              Team Petter                    Herrar               24:30 
   51      206     4 Lars Björklund             Lars Björklund, Vallsta SK     Ensamlöpare Her      24:56 
   52      154     4 Emma Ahl                   JAKKAS                         Damer                24:57 
   53       12     4 Elin Hochstetter           Ljuses-Barn                    Mix                  25:42 
   54       10     4 Linda Olsson               Julles Plåt & Motion           Mix                  25:46 
   55      109     4 Joakim Löf                 Svenska Fönster 5              Herrar               26:09 
   56      113     4 Inge(la) Löberg            Team "Skalle-Per"              Herrar               26:44 
   57       13     4 Mona Roos                  NEFAB 2                        Mix                  27:27 
   58      117     4 Åsa Nordlund               Svenska Fönster 7              Herrar               29:16 
   59      212     4 Peter Forström             Peter Forström, Hudiksvall     Ensamlöpare Her      29:28 
   60      209     4 Lars Jarkell               Lars Jarkell, Alfta Pall AB    Ensamlöpare Her      39:00 
           207     4 Tommy Rask                 Tommy Rask, Vallsta SK         Ensamlöpare Her  ej fullf. 
           210     4 Adam Edlund                Adam Edlund, Umeå              Ensamlöpare Her  ej fullf. 


Str5         A 7.6 km                     

    1      103     5 Anton Östlin               Fjällmaraton Sälen             Herrar               26:08 
    2      115     5 Anders Johansson           Rehns BK                       Herrar               29:29 
    3      201     5 Johan Gustafsson           Johan Gustafsson, IFK Mora Fri Ensamlöpare Her      30:47 
    4      100     5 Markus Lindberg            Edsbyns IF Friidrott           Herrar               31:18 
    5       14     5 Erik Edquist               PäasOllas                      Mix                  32:48 
    6        2     5 Patrik Nyhem               Alfta Handboll                 Mix                  33:04 
    7      211     5 Mikael Edlund              Mikael Edlund,  Alnö Race Team Ensamlöpare Her      33:06 
    8        4     5 Jesper Granqvist           Edsbyns IF Alpina              Mix                  33:41 
    9        9     5 Hanna Larsson              HARSA                          Mix                  33:43 
    9      105     5 Anders Olsson              Svenska Fönster 1              Herrar               33:43 
   11      155     5 Jenny Eriksson             Fjällmaraton Sälen             Damer                34:08 
   12        5     5 Hans-Åke Davidsson         EIA 1                          Mix                  34:21 
   13       24     5 Gilbert Wellander          Vallsta SK Mix 1               Mix                  34:43 
   14      203     5 Johan Mellström            Johan Mellström, #TeamEdsbyn   Ensamlöpare Her      34:49 
   15      112     5 Erik Nilsson               Svenska Fönster/ESK1           Herrar               34:52 
   16       25     5 Per-Åke Strömberg          Vallsta SK Mix2                Mix                  35:14 
   17      111     5 Joakim Hållden             Svenska Fönster 9              Herrar               35:19 
   18      151     5 Malin Persson              Bollnäs Friidrott              Damer                35:33 
   18      205     5 Karl Wallander             Erik Johansson , Gävle         Ensamlöpare Her      35:33 
   20       10     5 Johan Hellberg             Julles Plåt & Motion           Mix                  35:49 
   21       21     5 Katarina Eriksson          Team Eric Berglund             Mix                  36:27 
   22      208     5 Mikael Leek                Mikael Leek, Vallsta SK        Ensamlöpare Her      36:33 
   23      107     5 Anders Hanning             Svenska Fönster 2              Herrar               37:04 
   24      101     5 Martin Davidsson           Larsson fc                     Herrar               37:14 
   25       20     5 Sören Woxlin               Svenska Fönster/ESK2           Mix                  37:19 
   26      114     5 Tobias Vestling            Team Petter                    Herrar               37:24 
   27      220     5 Ella Ollonen               Ella Ollonen, IF Mantra Sport  Ensamlöpare Dam      38:04 
   28      153     5 Frida Jonsson              Edsbyns IF Friidrott           Damer                38:09 
   29        6     5 Maria Johansson            EIA 2                          Mix                  38:29 
   30        1     5 Emil Perjans               Alfta Pall AB                  Mix                  38:30 
   31       28     5 Rickard Lindblom           Svenska Fönster 11             Mix                  38:47 
   32      110     5 Oskar Emman                Svenska Fönster 6              Herrar               39:01 
   33       12     5 Franziska Hochstetter      Ljuses-Barn                    Mix                  39:11 
   34      221     5 Helena Fernström           Helena Fernström, Vallsta SK   Ensamlöpare Dam      39:13 
   35      117     5 Niklas Celin               Svenska Fönster 7              Herrar               39:15 
   36       15     5 Anna Jakobsson/Unger       Pigg och Rask                  Mix                  39:19 
   37       11     5 Johan Brodin               Kommunhuset                    Mix                  39:20 
   38       23     5 Olov Hisved                Team Wolf Mountain District    Mix                  39:22 
   39       16     5 Emil Persson               Svenska Fönster 10             Mix                  39:24 
   39      204     5 Jonas Janegren             Jonas Janegren, Östansjö SK    Ensamlöpare Her      39:24 
   41      113     5 Max Jonsson                Team "Skalle-Per"              Herrar               40:08 
   42       26     5 Per Rosenqvist             Väglusarna                     Mix                  40:24 
   43       19     5 Rune Sundström             Svenska Fönster 8              Mix                  40:36 
   44        7     5 Jan Delin                  Elektra Edsbyn                 Mix                  40:46 
   45       22     5 Per-Erik Mattes            Team Mattes                    Mix                  41:01 
   45      116     5 Per Backa                  Nyasen Runnerz                 Herrar               41:01 
   47       13     5 Lars Nymans                NEFAB 2                        Mix                  41:57 
   48      150     5 Sandra Lindbäck            Ambulansen                     Damer                42:36 
   49      104     5 Magnus Nordgren            NEFAB 1                        Herrar               42:49 
   50      109     5 Fredrik Einars             Svenska Fönster 5              Herrar               43:21 
   51      202     5 Joel Edling                Joel Edling, Alfta Pall AB     Ensamlöpare Her      43:36 
   52      154     5 Anna Janegren              JAKKAS                         Damer                43:53 
   53      152     5 Catrin Westling            Edsbyns HC ladies running team Damer                44:04 
   54       27     5 Maria Thor                 Svenska Fönster 3              Mix                  44:19 
   55      206     5 Lars Björklund             Lars Björklund, Vallsta SK     Ensamlöpare Her      45:22 
   56        8     5 Johan Söderström           Elektra Hudiksvall             Mix                  46:01 
   57        3     5 Michael Hedman             Arbetsförmedlingen Bollnäs / O Mix                  49:10 
   58       17     5 Beatrice Nilsson           Svenska Fönster 4              Mix                1:00:38 
   59      209     5 Lars Jarkell               Lars Jarkell, Alfta Pall AB    Ensamlöpare Her    1:02:58 
           207     5 Tommy Rask                 Tommy Rask, Vallsta SK         Ensamlöpare Her  ej fullf. 
           210     5 Adam Edlund                Adam Edlund, Umeå              Ensamlöpare Her  ej fullf. 
           212     5 Peter Forström             Peter Forström, Hudiksvall     Ensamlöpare Her  ej fullf.