Stora Hälsingegårdarsstafetten 2015lö 2015-08-01 16:51
Resultatskapad av OS2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl   Startnr Namn                      Lag                                  Tid 


Mix  (23)          Sträcka  1     

    1        12 Magnus Godin              Edsbyns SK                         17:10 
    2        24 Pelle Backa               Pelle backa å hans bärungarna      18:30 
    3        11 Christin Forsberg         Bosses patienter                   18:34 
    4         5 Camilla Olsson            Alfta GIF Handboll                 18:36 
    5        10 Marie Östergrens          Team Mattespellas                  18:42 
    6        14 Meta Wellander            Vallsta SK 1                       19:05 
    7         6 Jennie Abrahamsson        Alu Partner                        19:23 
    8         3 Sofie Mattes              Team Mattes                        19:53 
    9        21 Sten Hermansson           Svenska Fönster 7                  20:05 
   10        15 Lina Johansson            Vallsta SK 2                       20:13 
   11         8 Elin Ladänges             Alfta-ÖSA OK ungdom                20:14 
   12        25 Darius Joneika            Stream Flower HB Litauen           20:16 
   13         9 Martina Albertsson        SLÄKTMÄVARANN                      20:22 
   14        16 Agnes Wiklund             Alfta Pall 1                       20:51 
   15         7 Jan Ekmark                Team Jan 60                        21:08 
   16        18 Marie Nymans              Svenska Fönster 1                  21:14 
   17         2 Josefin Nygren            Garnbutiken i Kilafors             22:11 
   18        17 Elin Edling               Alfta Pall 2                       22:37 
   19        19 Sandra Särnholm           Svenska Fönster 2                  23:08 
   20        20 Kjell Huld                Svenska Fönster 4                  23:23 
   21        22 Marita Jansson            Tarerunt                           23:47 
   22         1 Heidi Duveskog            The Duveskogs                      25:25 
   23         4 Olof Nordlund             Team Tore                          26:02 



Mix  (23)          Sträcka  2     

    1         2 Henrik Fröjd              Garnbutiken i Kilafors             16:30 
    2        10 Robert Engberg            Team Mattespellas                  17:02 
    3        25 Eduard Znischinskij       Stream Flower HB Litauen           17:21 
    4        11 Bo Andersson              Bosses patienter                   18:00 
    5        15 Micke Jönsson             Vallsta SK 2                       18:33 
    6        16 Josefin Sahlström         Alfta Pall 1                       18:37 
    7         5 Anna Jonasson             Alfta GIF Handboll                 18:41 
    8        12 Linda Hasselqvist         Edsbyns SK                         20:02 
    9        21 Jenna Hermansson          Svenska Fönster 7                  20:34 
   10         7 Anne-Lie Hornberg Gustafs Team Jan 60                        21:12 
   11        20 Daniel Karlsson           Svenska Fönster 4                  21:21 
   12        14 Erik Berglund             Vallsta SK 1                       21:22 
   13         9 Olle Nyholm               SLÄKTMÄVARANN                      21:25 
   14         3 Jennie Mattes             Team Mattes                        21:40 
   15        17 Anders Jarkell            Alfta Pall 2                       22:02 
   16         1 Marcus Duveskog           The Duveskogs                      22:04 
   17        19 Helena Sjösved            Svenska Fönster 2                  22:13 
   18         8 Ella Sandberg             Alfta-ÖSA OK ungdom                23:00 
   19        24 Karin Backa               Pelle backa å hans bärungarna      23:28 
   20         6 Christina Märges          Alu Partner                        23:49 
   21        22 Camilla Englund           Tarerunt                           24:08 
   22        18 Therese Olsson            Svenska Fönster 1                  29:06 
   23         4 Anna Persson              Team Tore                          29:38 



Mix  (23)          Sträcka  3     

    1         7 Johan Gustafsson          Team Jan 60                        36:20 
    2        11 Peter Hemmyr              Bosses patienter                   37:07 
    3        24 David Backa               Pelle backa å hans bärungarna      37:23 
    4        10 Billy Lindman             Team Mattespellas                  37:33 
    5        21 Jens Hermansson           Svenska Fönster 7                  38:05 
    6         2 Tomas Nygren              Garnbutiken i Kilafors             40:02 
    7        12 Per-Olof Elfstrand        Edsbyns SK                         40:57 
    8         5 Patrik Nyhem              Alfta GIF Handboll                 41:34 
    9        25 Vaida Sacikauskaite       Stream Flower HB Litauen           42:08 
   10        17 Joel Edling               Alfta Pall 2                       42:19 
   11        16 Jonas Edling              Alfta Pall 1                       43:06 
   12        15 Kenneth Svedlund          Vallsta SK 2                       43:17 
   13         9 Robin Adolfsson           SLÄKTMÄVARANN                      45:47 
   14         3 Patrik Mattes             Team Mattes                        45:58 
   15         1 Etienne Peterschmitt      The Duveskogs                      47:16 
   16        14 Per-Åke Strömberg         Vallsta SK 1                       47:26 
   17         8 Elin Kindlundh            Alfta-ÖSA OK ungdom                48:49 
   18        18 Urban Sigfridsson         Svenska Fönster 1                  49:34 
   19         6 Nikas Söder               Alu Partner                        51:53 
   20        19 Janne Johansson           Svenska Fönster 2                  55:39 
   21        22 Margareta Englund         Tarerunt                           57:52 
   22         4 Anna-Karin Persson        Team Tore                        1:00:52 
   23        20 Johanna Tällberg          Svenska Fönster 4                1:06:22 



Mix  (23)          Sträcka  4     

    1        11 Joel Skantze              Bosses patienter                   17:11 
    2        15 Mikael Leek               Vallsta SK 2                       17:40 
    3        16 Hans Sahlström            Alfta Pall 1                       17:55 
    4         5 Ove Hedlund               Alfta GIF Handboll                 18:03 
    5         3 Martin Mattes             Team Mattes                        18:22 
    6        14 Ronja Jonsson             Vallsta SK 1                       18:52 
    7        24 Nina Backa                Pelle backa å hans bärungarna      19:22 
    8        10 Emma Hansson              Team Mattespellas                  20:00 
    9         1 Deborah Duveskog          The Duveskogs                      20:01 
   10        25 Petras Kavaliauskas       Stream Flower HB Litauen           20:21 
   11        17 Caroline Sundberg         Alfta Pall 2                       20:25 
   12        20 Ola Domanders             Svenska Fönster 4                  20:39 
   13        18 Reino Unosson             Svenska Fönster 1                  20:41 
   14         7 Anna Hårrskog             Team Jan 60                        21:31 
   15        12 Eva Woxlin                Edsbyns SK                         21:43 
   16        21 Andreas Iljegård          Svenska Fönster 7                  21:53 
   17         8 Irma Östberg              Alfta-ÖSA OK ungdom                22:16 
   18         9 Berit Albertson           SLÄKTMÄVARANN                      22:47 
   19        19 Tony Whalen               Svenska Fönster 2                  24:23 
   20        22 Kerstin Nyegård           Tarerunt                           24:36 
   21         2 Marie Fröjd               Garnbutiken i Kilafors             24:57 
   22         6 Josefin Hillström         Alu Partner                        25:13 
   23         4 Åsa Nordlund              Team Tore                          26:49 



Mix  (23)          Sträcka  5     

    1        24 Joel Backa                Pelle backa å hans bärungarna      28:01 
    2         7 Andreas Hårrskog          Team Jan 60                        28:33 
    3        11 Elin Hemmyr Skantze       Bosses patienter                   30:02 
    4        10 Henrik Jonsson            Team Mattespellas                  30:36 
    5         5 Evelina Rask              Alfta GIF Handboll                 31:59 
    6        25 Andrius Petkevicius       Stream Flower HB Litauen           33:09 
    7        18 Niklas Olsson             Svenska Fönster 1                  33:47 
    8         9 Jonas Nyholm              SLÄKTMÄVARANN                      34:28 
    9        14 Gilbert Wellander         Vallsta SK 1                       34:48 
   10        16 Per Åke Häggblom          Alfta Pall 1                       34:53 
   11        12 Robert Ladänges           Edsbyns SK                         35:37 
   12         2 Malin Nordin              Garnbutiken i Kilafors             35:50 
   13        21 Karin Persson             Svenska Fönster 7                  36:26 
   14        15 Sara Myrberg              Vallsta SK 2                       36:27 
   15         1 Toni Duveskog             The Duveskogs                      36:31 
   16        17 Conny Wiklund             Alfta Pall 2                       37:06 
   17        19 Rickard Lindblom          Svenska Fönster 2                  37:13 
   18         6 Johan Arvidsson           Alu Partner                        37:44 
   19        22 Lars-Göran Rova           Tarerunt                           38:45 
   20         3 Per-Erik Mattes           Team Mattes                        38:53 
   21         4 Johan Herrdahl            Team Tore                          43:02 
   22        20 Angelica Östensson        Svenska Fönster 4                  49:24 
   23         8 Filip Ekman               Alfta-ÖSA OK ungdom                50:40 



Herrar  (22)       Sträcka  1     

    1       108 Hans Ollonen              Edsbyns IF Friidrott 1             13:30 
    2       104 Farhan Mohamed            Samhållning klubb Alfta            14:25 
    3       109 Markus Lindberg           Edsbyns IF Friidrott 2             15:45 
    4       116 Christian Mickelsson      Svenska Fönster 5                  16:11 
    5       110 Alfred Wikström           Edsbyns IF Alpina                  16:15 
    6       113 Per Wellert               IF Vikapojkarna                    16:30 
    7       105 Johan Gadestedt           Edsbyns IF Bandy                   16:39 
    8       112 Martin Davidsson          Larsson FC                         16:52 
    9       111 Johannes Rubensson        NygårdsRubensTorstens pöjkar       16:58 
   10       121 Pär Olofsson              Rehns BK                           17:24 
   11       106 Sven Hedberg              Nefab 1                            18:26 
   12       107 Thomas Eriksson           Nefab Teknik                       18:28 
   13       118 Johan Brodin              Kommunhuset                        18:56 
   14       115 Krister Larsson           Svenska Fönster 3                  19:01 
   15       101 Jonas Eriksson            EIA                                19:57 
   16       120 Hass Persson              4 smalfeta + Mellis                20:09 
   17       117 Wiktor Engstrand          Svenska Fönster 6                  20:30 
   18       102 Lennart Östningsgård      Väglusarna                         20:46 
   19       103 Benny Backeby             Team Petter                        20:54 
   20       119 Bosse Karlstorp           Metallprodukter                    21:05 
   21       114 Arne Sjögren              Arbetskollegorna                   22:41 
   22       100 Håkan Moberg              DRIVEX                             23:42 



Herrar  (22)       Sträcka  2     

    1       121 Charlie Stolt             Rehns BK                           14:40 
    2       104 Ayub Dinay Kerar          Samhållning klubb Alfta            14:43 
    3       113 Carl Abrahamsson          IF Vikapojkarna                    16:41 
    4       116 Anders Hanning            Svenska Fönster 5                  17:22 
    5       112 Joakim Larsson            Larsson FC                         17:25 
    5       120 Peter Östlin              4 smalfeta + Mellis                17:25 
    7       108 Toivo Ollonen             Edsbyns IF Friidrott 1             17:26 
    8       111 Andreas Rubensson         NygårdsRubensTorstens pöjkar       17:38 
    9       115 Robert Johansson          Svenska Fönster 3                  17:52 
   10       110 Oliver Thalén             Edsbyns IF Alpina                  18:23 
   11       107 Hans-Erik Strömberg       Nefab Teknik                       19:09 
   12       105 Casper Davidsson          Edsbyns IF Bandy                   19:22 
   13       102 Per Rosenqvist            Väglusarna                         19:31 
   14       101 Anders Wikström           EIA                                19:43 
   15       109 Jon Kvarmans              Edsbyns IF Friidrott 2             19:44 
   16       117 Emil Berg                 Svenska Fönster 6                  20:21 
   17       106 Elin Olars                Nefab 1                            20:24 
   18       118 Jenny Stenälw             Kommunhuset                        20:54 
   19       119 Jens Larsson              Metallprodukter                    21:16 
   20       103 Björn Backeby             Team Petter                        22:52 
   21       100 Christer Thoresson        DRIVEX                             23:00 
   22       114 Marria Hällgren           Arbetskollegorna                   27:43 



Herrar  (22)       Sträcka  3     

    1       121 Jesper Lysell             Rehns BK                           33:46 
    2       104 Aron Debesay              Samhållning klubb Alfta            36:49 
    3       108 Fredrik Broman            Edsbyns IF Friidrott 1             38:23 
    4       120 Johan "Gasellen" Mellströ 4 smalfeta + Mellis                38:41 
    5       113 Tim Magnusson             IF Vikapojkarna                    39:57 
    6       112 Andreas Persson           Larsson FC                         40:16 
    7       114 Jesper Söderbäck          Arbetskollegorna                   40:18 
    8       105 Viktor Ladänges           Edsbyns IF Bandy                   42:25 
    9       102 Kodjo Boadwe              Väglusarna                         43:08 
   10       118 David Persson             Kommunhuset                        43:19 
   11       111 Magnus Rubensson          NygårdsRubensTorstens pöjkar       43:22 
   12       101 Tomas Jonsson             EIA                                44:20 
   13       103 Ulf Pettersson            Team Petter                        45:10 
   14       109 Daniel Frisén             Edsbyns IF Friidrott 2             45:56 
   15       117 Ola Jakobsson             Svenska Fönster 6                  46:19 
   16       107 Tobias Westlén            Nefab Teknik                       46:27 
   17       106 Erik Olsson               Nefab 1                            47:01 
   18       100 Reine Lundqvist           DRIVEX                             47:42 
   19       110 Benjamin Uhras            Edsbyns IF Alpina                  48:50 
   20       116 Niklas Hanning            Svenska Fönster 5                  48:55 
   21       115 Oskar Emman               Svenska Fönster 3                  52:17 
   22       119 Natalia Karlstorp         Metallprodukter                    56:09 



Herrar  (22)       Sträcka  4     

    1       121 Fryderik Pryjma           Rehns BK                           15:08 
    2       104 Espoir Rushimisha         Samhållning klubb Alfta            15:51 
    3       108 Mats Mattes               Edsbyns IF Friidrott 1             16:05 
    4       113 Torbjörn Eriksson         IF Vikapojkarna                    17:03 
    5       112 Marcus Jonsson            Larsson FC                         18:12 
    6       105 Emil Forsblom             Edsbyns IF Bandy                   19:11 
    7       111 Robert Rubensson          NygårdsRubensTorstens pöjkar       19:53 
    8       109 Peter Mårtensson          Edsbyns IF Friidrott 2             20:04 
    9       118 Kristoffer Baas           Kommunhuset                        20:14 
   10       120 Jonas Jonsson             4 smalfeta + Mellis                20:36 
   11       107 Lennart Ingesson          Nefab Teknik                       21:02 
   12       116 Claes Wikström            Svenska Fönster 5                  21:22 
   13       110 Axel Uhras                Edsbyns IF Alpina                  21:29 
   14       100 Henrik Runds              DRIVEX                             21:30 
   15       103 Ylva Lundin               Team Petter                        21:48 
   16       106 Hans Persson              Nefab 1                            21:56 
   17       102 Sussie Rosenqvist         Väglusarna                         22:39 
   18       101 Cecilia Svensson          EIA                                22:46 
   19       115 Sara Broberg              Svenska Fönster 3                  22:51 
   20       114 Mats Söderlund            Arbetskollegorna                   23:28 
   21       119 Linus Lindberg            Metallprodukter                    25:26 
   22       117 Joakim Löf                Svenska Fönster 6                  25:45 



Herrar  (22)       Sträcka  5     

    1       121 Anders Johansson          Rehns BK                           27:33 
    2       111 Josef Lindberg            NygårdsRubensTorstens pöjkar       28:47 
    3       104 Yakud Dinay Kerar         Samhållning klubb Alfta            29:50 
    4       118 Christian Olars           Kommunhuset                        29:55 
    5       112 Martin Ingesson           Larsson FC                         30:21 
    6       120 Björn Lindros             4 smalfeta + Mellis                30:35 
    7       108 Johan Åkesson             Edsbyns IF Friidrott 1             30:47 
    8       113 Tomas Stöt                IF Vikapojkarna                    31:11 
    9       109 Anders Johansson          Edsbyns IF Friidrott 2             31:30 
   10       110 Jesper Granqvist          Edsbyns IF Alpina                  31:38 
   11       116 Kennet Åhlen              Svenska Fönster 5                  32:52 
   12       117 Philip Lindholm           Svenska Fönster 6                  33:49 
   13       101 Hans-Åke Davidsson        EIA                                34:41 
   14       103 Tobias Westling           Team Petter                        35:22 
   15       100 Per Baggström             DRIVEX                             36:11 
   16       107 Tommy Björklin            Nefab Teknik                       36:34 
   17       105 Alfred Lindsmyr           Edsbyns IF Bandy                   37:22 
   18       115 Janne Mårtensson          Svenska Fönster 3                  39:51 
   19       106 Magnus Nordgren           Nefab 1                            42:12 
   20       102 Rickard Jonsson           Väglusarna                         42:53 
   21       114 Per-Axel Eriksson         Arbetskollegorna                   43:56 
   22       119 Torbjörn Nymans           Metallprodukter                    47:06 



Damer  (3)         Sträcka  1     

    1       161 Anki Kihlström            Edsbyns IF Friidrott               21:18 
    2       162 Anna Hedström             Ambulansen Edsbyn/Bollnäs          24:19 
    3       160 Elisabet Bjurs            Edsbyns HC                         24:57 



Damer  (3)         Sträcka  2     

    1       160 Janni Ekström             Edsbyns HC                         19:57 
    2       161 Kerstin Jonasson          Edsbyns IF Friidrott               21:15 
    3       162 Margit Pettersson         Ambulansen Edsbyn/Bollnäs          22:29 



Damer  (3)         Sträcka  3     

    1       162 Sara Stenberg             Ambulansen Edsbyn/Bollnäs          49:56 
    2       161 Catharina Ehlton          Edsbyns IF Friidrott               50:49 
    3       160 Catrin Westling           Edsbyns HC                         56:54 



Damer  (3)         Sträcka  4     

    1       162 Eva Hansson               Ambulansen Edsbyn/Bollnäs          22:34 
    2       160 Annika Bergens-Lindqvist  Edsbyns HC                         23:03 
    3       161 Sofia Sepänmaa            Edsbyns IF Friidrott               23:36 



Damer  (3)         Sträcka  5     

    1       161 Magdalena Mattes          Edsbyns IF Friidrott               35:36 
    2       162 Miriam Larsson            Ambulansen Edsbyn/Bollnäs          39:27 
    3       160 Emelie Partin             Edsbyns HC                         45:20 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  1     

    1       200 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Östansjö SK        17:07 
    2       205 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           17:19 
    3       202 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     18:55 
    4       204 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      19:03 
    5       201 Lars Pettersson           Lars Pettersson, Edsbyn            22:22 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  2     

    1       200 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Östansjö SK        18:18 
    1       205 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           18:18 
    3       202 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     19:53 
    3       204 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      19:53 
    5       201 Lars Pettersson           Lars Pettersson, Edsbyn            23:41 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  3     

    1       205 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           44:35 
    2       200 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Östansjö SK        45:45 
    3       204 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      50:58 
    4       202 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     51:07 
    5       201 Lars Pettersson           Lars Pettersson, Edsbyn            57:02 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  4     

    1       200 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Östansjö SK        20:22 
    2       205 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           20:52 
    3       202 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     23:41 
    4       204 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      24:35 
    5       201 Lars Pettersson           Lars Pettersson, Edsbyn            25:00 



Ensamlöpare Herrar Sträcka  5     

    1       200 Jonas Janegren            Jonas Janegren, Östansjö SK        37:01 
    2       205 Tony Backeby              Tony Backeby, Vallsta SK           37:05 
    3       202 Pär Arvidsson             Pär Arvidsson, Svenska Fönster     43:55 
    4       204 Henrik Ingvarsson         Henrik Ingvarsson, Vallsta SK      44:32 
    5       201 Lars Pettersson           Lars Pettersson, Edsbyn            46:35 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  1     

    1       211 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       17:08 
    2       212 Katrin Elvinsson          Katrin Elvinsson, Hjärtat Ica      20:51 
    3       210 Theres Arvidsson          Theres Arvidsson, Sälgs            20:54 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  2     

    1       211 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       18:19 
    2       210 Theres Arvidsson          Theres Arvidsson, Sälgs            22:32 
    3       212 Katrin Elvinsson          Katrin Elvinsson, Hjärtat Ica      22:33 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  3     

    1       211 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       45:44 
    2       210 Theres Arvidsson          Theres Arvidsson, Sälgs            56:18 
    3       212 Katrin Elvinsson          Katrin Elvinsson, Hjärtat Ica      58:34 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  4     

    1       211 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       21:14 
    2       210 Theres Arvidsson          Theres Arvidsson, Sälgs            25:38 
    3       212 Katrin Elvinsson          Katrin Elvinsson, Hjärtat Ica      29:36 



Ensamlöpare Damer  Sträcka  5     

    1       211 Helena Fernström          Helena Fernström, Vallsta SK       38:18 
    2       210 Theres Arvidsson          Theres Arvidsson, Sälgs            49:37 
    3       212 Katrin Elvinsson          Katrin Elvinsson, Hjärtat Ica      56:58